Porady dla zbieraczy jagód

Lato to czas zbierania pierwszych owoców. Sezon na truskawki dobiega końca, wkrótce nadejdzie kolej na maliny. Jeśli lubisz zbierać owoce ale nie masz swojej działki i własnych upraw – koniecznie powinieneś wybrać się do lasu na jagody! Jeszcze nigdy tego nie robiłeś? W naszym artykule przedstawimy ci najważniejsze porady dla zbieraczy jagód.

Wybór miejsca i czasu

Jeśli masz swój ulubiony, dobrze znany las – to świetnie! Jeśli nie, powinieneś na początku wybrać miejsce niezbyt oddalone od drogi lub ścieżki, tak, żeby się nie zgubić. Podczas zbierania podnoś co jakiś czas głowę i kontroluj z której strony przyszedłeś, aby nie stracić orientacji w terenie. Z drugiej strony, nie zbieraj owoców rosnących tuż przy ruchliwej drodze. Będą one pokryte pyłem unoszącym się z nawierzchni podczas jazdy. Jagody rosną najczęściej w kępach, dlatego najlepiej wybrać odpowiednio dużą, która pozwoli zebrać dużo owoców w niedużym czasie. Co do czasu – jagody najlepiej zbiera się z rana, przy ładnej, słonecznej pogodzie. Owoce te chowają się pod listki podczas deszczu, co znacznie utrudnia ich lokalizowanie i zbieranie.

Szacunek dla przyrody

Niezależnie czy zbierasz jagody na własne potrzeby czy planujesz sporządzić przetwory dla całej rodziny, pamiętaj że owoce te są również pożywieniem dla zamieszkujących las zwierząt. W związku z tym zabieraj tylko tyle, ile faktycznie potrzebujesz. To samo ma się z niszczeniem krzaczków. Unikaj rozrywania i deptania, aby umożliwić wzrost kolejnym plonom. Dawniej często używane były specjalne podbieraki, umożliwiające błyskawiczne zgarnięcie wielu owoców. Efektem ubocznym były jednak porozrywane liście i łodygi. Przemieszczając się przez las pamiętaj również, aby nie straszyć zwierząt. Wbrew powszechnemu przekonaniu w lesie nie powinno się zachowywać zbyt cicho, ponieważ dźwięki informują zwierzęta o zbliżającym się zagrożeniu i pozwalają im oddalić się w spokoju. Pamiętaj, że zwierzęta leśne traktują cię jak zagrożenie, dlatego nie strasz ich!

Bezpieczeństwo w lesie

Przed wyjściem do lasu powinieneś zadbać o przygotowanie, szczególnie jeśli planujesz spędzić tam kilka godzin. Nie zapomnij o wodzie, telefonie oraz odpowiednim pojemniku na jagody. Przydadzą się wygodne, niekrępujące ruchy ubrania, najlepiej takie, których nie będzie ci szkoda zniszczyć lub ubrudzić. Nie zapomnij również o repelencie na kleszcze i komary. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele środków odstraszających te owady.
Jeśli będziesz zbierać jagody po raz pierwszy powinieneś również obejrzeć zdjęcia, jak wyglądają i jak rosną te owoce. Wprawdzie krzaczki jagód są bardzo charakterystyczne, jednak należy umieć na pierwszy rzut oka odróżnić od nich tak zwane wilcze jagody (mają inne liście, a owoce rosną na czubkach gałązek) oraz owoce konwalii (ciemne, przypominające jagody, lecz nieco od nich większe, główna różnica to podłużne liście). I jedne i drugie są bardzo toksyczne, a przypadkowe spożycie ich może spowodować poważne problemy zdrowotne.

Mamy nadzieję, że wyprawa do lasu będzie dla ciebie wielką przyjemnością. Jeśli zainspirowałeś się lub jesteś wielkim miłośnikiem zbierania jagód – podziel się swoim doświadczeniem w komentarzu!

1 thought on “Porady dla zbieraczy jagód

  1. Jeśli mówimy o bezpieczeństwie to podstawą jest zabezpieczenie się przed kleszczami i sprawdzenie całego ciała po zbieraniu jagód.

Comments are closed.