Kalwaria Pacławska – niezwykły rezerwat i jego skarby

Podkarpacie jest magiczną krainą, kuszącą zarówno cennymi zabytkami, jak i przyrodniczymi skarbami. Kto chce spędzić tu wolny czas w aktywny sposób, a jednocześnie nacieszyć się bogatym światem fauny i flory, ten z pewnością doceni tereny tak ciekawego rezerwatu przyrody, jakim jest Kalwaria Pacławska. Co warto o nim wiedzieć? Dla kogo wycieczki po jego terenie mogą się okazać idealną ofertą spędzenia wolnego czasu?

Zwiedzanie rezerwatu przyrody „Kalwaria Pacławska”

Rezerwat przyrody „Kalwaria Pacławska” istnieje od 2001 roku i zajmuje powierzchnię ponad 170 ha. Rezerwat ten leży na terenie Parku Krajobrazowego Pogórza Przemyskiego, w pobliżu wsi Kalwaria Pacławska, znanej z sanktuarium oraz kalwaryjskich kapliczek, rozrzuconych w dolinie Wiaru. Rezerwat ten może się też pochwalić starodrzewem dębowo- -grabowym oraz ciekawymi zbiorowiskami buczyny karpackiej. Podobne znajdują się niedaleko Konstancina, o czym więcej w artykułach turystycznych na konstancininfo.pl. Spacery po tym terenie są wyjątkową lekcją przyrody, w trakcie której można ujrzeć tak ciekawe gatunki roślin, jak szałwia lepka czy żywiec gruczołowaty.

Co jeszcze tam znajdziemy?

Obok zwierzyny leśnej (saren, dzików, zajęcy), na terenie rezerwatu pojawia się wiele gatunków ptaków, m. in: bocian czarny, orlik krzykliwy, puchacz i trzmielojad. Godnie reprezentowany jest tu również świat owadów, w gronie których miejsce bardzo ważne zajmują takie gatunki, jak: trzmiel ziemny, paź królowej oraz liczne rusałki (m. in. pawika i osetnika). Dodatkową zachętą do wędrówek po tym rezerwacie są piękne widoki na okoliczne wzniesienia i dolinę Wiaru. Tu każdy szybko się przekona, iż Pogórze Przemyskie ma wiele uroku, a wycieczki po jego terenie mogą się okazać wyjątkową przygodą.