Chroń swoje jabłonie przed głodnymi zwierzętami w zimie

Wiosną i zimą jabłonie są łatwym łupem dla głodnych zwierząt. Szczególnie narażone są młode drzewa. Kratki chronią pień, a korzenie najlepiej chroni zdeptany śnieg. Zimą sępy i zające są głodne. Sępy lubią podgryzać korzenie jabłoni. Jeśli nadepniesz na śnieg w pewnej odległości od pnia, nornikom może być trudno dostać się do korzeni.

Możesz zostawić mały, nieskrępowany krąg śniegu najbliżej drzewa jako izolację przed zimnem. Jeśli śniegu jest dużo, na którym ten ostatni może się uformować, zające dostają się do pnia i gałęzi wyżej na drzewie.

Zając staje się wysoki, gdy stoi na tylnych łapach, dlatego ważne jest, aby krata i osłona tułowia znajdowały się wystarczająco wysoko. Jeśli używasz osłony do pnia, która znajduje się tuż przy pniu, należy sprawdzić, czy osłona działa tak, jak powinna, tzn. czy rozszerza się wraz z rosnącym pniem i nie zacina się ani nie obciera.

Zapachy mogą przestraszyć jelenie

Jeśli odwiedzają Cię większe zwierzęta, takie jak jelenie i łosie, najskuteczniejszym sposobem jest ogrodzenie podwórka lub terenu. Siatki wokół drzew uniemożliwiają im ocieranie się rogami o młode pnie drzew i niszczenie kory. Możesz także spróbować sposobów domowych, takich jak spryskiwanie części roślin pieprzem, czosnkiem, chili lub innymi mocnymi smakami i zapachami, aby Twoje drzewa i krzewy miały spokój.
Możesz również oznaczyć terytoria moczem lub sierścią ludzi lub zwierząt w celu odstraszenia. Pamiętaj, że zwierzęta szybko przyzwyczajają się do różnych metod, dlatego ważne jest, aby je zmieniać.

Dzikie zwierzęta są własnymi ogrodnikami natury. W naturze rośliny i drzewa nie są chronione, a zwierzęta pełnią rolę ogrodników i zajmują się przycinaniem w naturalnym cyklu. Drzewa wymagają przycinania i zwykle można je przycinać przez cały rok, niezależnie od tego, czy robią to ludzie, czy zwierzęta.

W wielu przypadkach nasze drzewa i krzewy są bardzo ważnym zimowym pokarmem dla dzikich zwierząt, więc musimy być trochę tolerancyjni i nie być tak surowi dla naszych dzikich ogrodników.

Przemieszczenie gatunku może spowodować brak równowagi w ekosystemie

Sępy nie są czymś, pożądanym w ogrodzie, ale musimy wtedy pamiętać, że norniki to ważne zimowiska i gniazda dla innych zwierząt, które nie potrafią same kopać, takich jak żaby i trzmiele.
Wszystkie zwierzęta mają zadanie, nawet jeśli my, ludzie, nie zawsze zdajemy sobie sprawę z którego – może stać nas na ofiarowanie kilku pędów lub jednej gałęzi głodnemu nornikowi lub zającu.

1 thought on “Chroń swoje jabłonie przed głodnymi zwierzętami w zimie

  1. Chciało by się pomóc zwierzętom w zimę, ale faktem jest, że jeśli raz się pozwoli „podkraść” owoce to zwierzęta będą regularnie wracać.

Comments are closed.