Park Krajobrazowy Doliny Słupi i jego przyrodnicze skarby

W niewielkiej odległości od miasta Słupska czeka na turystów wyjątkowe miejsce. Jest to obszar rewelacyjny na piesze wycieczki dla tych, którzy kochają wypoczynek na łonie natury oraz aktywne spędzanie czasu w pięknym otoczeniu. O jakim miejscu mowa? O utworzonym w 1981 roku parku, który jako Park Krajobrazowy Doliny Słupi szybko zyskał uznanie w oczach turystów. Najważniejszymi elementami tutejszego krajobrazu są morenowe wzgórza oraz piękna dolina rzeczna. Najważniejszą rzeką na terenie tego parku jest Słupia, na uwagę zasługują jednak i jej dopływy, i znajdujące się w granicach parku jeziora.

Bogata różnorodność roślinna

Park Krajobrazowy Doliny Słupi może pochwalić się niezwykle bogatym światem roślin. Zdecydowana większość jego powierzchni zajęta jest przez lasy oraz torfowiska. W czasie wycieczki po terenach tego parku można podziwiać wiele ciekawych gatunków roślin naczyniowych, wśród których nie brak roślin znajdujących się na słynnej Czerwonej Liście Roślin Ginących. Miłośnicy przyrody cenią ten park głównie ze względu na rosiczki oraz piękne storczyki. Wśród roślin, które są szczególnie popularne na terenie tego parku, miejsce bardzo ważne zajmuje skrzyp, w tym skrzyp olbrzymi. Występuje on również w Parkach Krajobrazowych w innych częściach Polski. Tutaj warto wymienić parki zlokalizowane w województwie świętokrzyskim. Na stronie https://www.swietokrzyskie24.pl możemy szybko sprawdzić ciekawe miejsca przyrodnicze w województwie świętokrzyskim.

A jak wygląda świat zwierząt? Ze względu na bogactwo wód, na terenie tego parku najlepiej reprezentowany jest świat ryb oraz ptaków. Wycieczki o charakterze ornitologicznym cieszą się tu wielką popularnością, tym bardziej, że w czasie spaceru po parku można spotkać bociana czarnego, żurawia lub błotniaka zbożowego.

Atrakcje turystyczne

Wspaniałe atrakcje turystyczne czekają też na tych, którzy odwiedzają Pomorze w poszukiwaniu skarbów kultury. Dla nich jedną z najważniejszych atrakcji na terenie parku jest Szlak Zabytkowych Słupskich Elektrowni Wodnych. Najstarsze obiekty znajdujące się na tym szlaku to elektrownie, które powstały w połowie XIX wieku. Dziś każda z nich jest wyjątkową pamiątką i niezwykłą atrakcją dla odwiedzających Park Krajobrazowy Doliny Słupi turystów.