Ośrodek Pomocy Zwierzynie otwarty

2012-05-25

W dniu 25 maja, na terenie Strzelnicy ZO PZŁ w Opolu odbyła się skromna uroczystość oddania do użytku nowej inwestycji opolskich myśliwych, Ośrodka Pomocy Zwierzynie. w zakresie szacowania szkód łowieckich.

Na otwarcie przybyli między innymi przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego i Starostwa Opolskiego, Wójtowie Gminy Turawa i Chrząstowice, przedstawiciele Lasów Państwowych, Państwowej Straży Rybackiej, Państwowej Straży Łowieckiej, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, działacze oświaty i sympatycy łowiectwa. Gości przyjęli Prezes ORŁ w Opolu Kol. Waldemar Wiśniewski i Łowczy Okręgowy Kol. Wojciech Plewka. Media reprezentował Opolski Ośrodek Telewizji Polskiej, Nowa Trybuna Opolska, oraz Łowiec Polski.
Po krótkim wystąpieniu wprowadzającym Kolegi Wojciecha Plewki goście zwiedzili Ścieżkę Przyrodniczo Łowiecką imienia Jana Kuboka, a następnie zostali oprowadzeni po obiektach otwieranego Ośrodka Pomocy Zwierzynie. Tu goście spotkali się z dziećmi ze Szkoły Podstawowej Nr 26 w Grudzicach, które zwiedzając ścieżkę edukacyjną, również skorzystały z okazji do poznania nowego obiektu. Goście i dzieci mogli zwiedzić zagrody, platformy widokowe, gabinet weterynaryjny, oraz wiatę edukacyjną i wiatę socjalną. Na koniec gości zaproszono pod namiot na Ostoi, gdzie przedstawiono szereg szczegółowych informacji o obiekcie, zamierzeniach na najbliższą przyszłość, perspektywach finansowania i współpracy z samorządami oraz instytucjami zainteresowanymi wykorzystywaniem obiektu. Gospodarze zadbali również o posiłek dla gości, oraz oprawę sygnalistów myśliwskich.

Ośrodek Pomocy Zwierzynie to nie do końca prawda. W rzeczywistości jest to obiekt wielofunkcyjny oprócz wyżej wymienionej funkcji, mający również pełnić rolę obiektu edukacyjnego, szkoleniowego i treningowego (zagroda dzicza). Autorem pomysł utworzenia zagrody jest Łowczy Okręgowy Kolega Wojciech Plewka, który już w 2010 roku, przy okazji otwarcia ścieżki przyrodniczo łowieckiej, imprezy towarzyszącej otwarciu okręgowego zjazdu delegatów, sygnalizował możliwość poszerzenia strzelnicy o obiekt służący rozwojowi kynologii. Na przeszkodzie szybkiej realizacji idei stały oczywiście finanse. Dzięki wsparciu finansowemu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej w Opolu, przychylnej postawie Lasów Państwowych, oraz pomocy kilku kół łowieckich, obiekt doczekał się realizacji. Koncepcja obiektu wielofunkcyjnego jest przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Obiekt ukierunkowany na żaden z wyżej wymienionych pojedynczych celów z pewnością nie doczekałby się realizacji. Prowadzenie Ośrodka Pomocy Zwierzynie będącego w gruncie rzeczy rozumieniu prawa ośrodkiem rehabilitacji zwierzyny jest wspaniałą okazją do kreowania pozytywnego wizerunku organizacji łowieckiej, przy okazji rozwiązywania rzeczywistego problemu ogólnospołecznego, jakim jest brak możliwości udzielenia profesjonalnej pomocy weterynaryjnej i adaptacyjnej zwierzynie poszkodowanej na skutek kontaktów z cywilizacją. Wiedzą o tym doskonale leśnicy, którzy od lat utrzymują tego typu ośrodki przy Nadleśnictwie Kluczbork i Katowice. Zagrody ośrodka umożliwiają równoczesne przetrzymywania zarówno zwierząt którym udzielono pomocy weterynaryjnej (poszkodowane w kolizjach, pogryzione przez psy i pokaleczone w innych dramatycznych okolicznościach), jak i zwierząt nielegalnie wcześniej przetrzymywanych, które przed powrotem do natury muszą zdziczeć, oduczyć się bezkrytycznego zaufania do każdego napotkanego człowieka. Wydzielono również przestrzeń na tak zwaną zagrodę dziczą, czyli obiekt treningowy na potrzeby kynologii myśliwskiej. Zadbano o walory edukacyjne obiektu, wybudowano wiatę edukacyjną z dużą ilością kolorowych plansz umożliwiających prowadzenie plenerowych zajęć z dziećmi i młodzieżą.
Warto zwrócić uwagę, iż nowo oddany do użytku obiekt wspaniale wpisuje się funkcjonalnie w istniejące zaplecze strzelnicy, umożliwiając szkolenie nie tylko strzeleckie, ale również kynologiczne, oraz wydatnie podnosząc ofertę dydaktyczną istniejącej ścieżki przyrodniczo łowieckiej. Całość znajduje się nieopodal Opola, posiada dogodny dojazd, zaplecze socjalne i duży parking, bez którego w dzisiejszych czasach nie sposób normalnie funkcjonować. Śmiało można mówić już o łowieckim centrum w Opolu Grudzicach, i pozostaje wyrazić nadzieje, iż to nie koniec dobrych pomysłów władz okręgu na coraz szersze wykorzystanie terenów wokół strzelnicy.

Pierwsi beneficjenci zagrody pojawili się w ośrodku jeszcze przed jego otwarciem. Jak dowiedzieliśmy się od lekarza weterynarii Jana Piskonia pełniącego opiekę weterynaryjną nad ośrodkiem, rehabilitację przechodzą dwa dziki i rogacz. Dziki pochodzą z Kędzierzyna, jeden cudem przeżył kolizję z pociągiem i upadek z przeszło pięciometrowego nasypu, drugi został wydobyty z niezabezpieczonej studzienki nieczynnego kanału ciepłowniczego. Rogacz przedostał się na teren stadniny koni w Jemielnicy. Na skutek kontaktu ze znacznie większymi zwierzętami, oraz prób ponownego sforsowania ogrodzenia odniósł dotkliwe obrażenia. Wszystkim tym zwierzętom pomocy udzielił lekarza weterynarii, a jednocześnie nasz Kolega, zapalony myśliwy Jan Piskoń.

Na zakończenie ważna informacja dla wszystkich którzy chcieliby odwiedzić Ośrodek Pomocy Zwierzynie: pamiętajmy, wizyta musi być wcześniej uzgodniona z Zarządem Okręgowym PZŁ w Opolu. Pamiętajmy o celach ośrodka, nadmierne zainteresowanie nie najlepiej może służyć czworonożnym podopiecznym.

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu.

 

Wróć do działu"Aktualności and Bez kategorii"