Tropowce w akcji

2013-01-3÷6

Lasy Okręgu Opolskiego słyną z obfitości zwierzyny grubej. Chętnie przyjeżdżają do nas myśliwi spoza granic naszego województwa a nawet z zagranicy. Jak to mówią: „Pan Bóg kule nosi” i tak też się zdarza na polowaniu, gdzie nie zawsze zwierz pada w ogniu i trzeba szukać postrzałka.

Korzystając kolejny raz z gościnności Nadleśniczego Nadleśnictwa Kluczbork Kol. Pawła Pypłacza, Komisja Kynologiczna przy ORŁ w Opolu umożliwiła ocenę pracy tropowców i posokowców w naturalnym łowisku, która odbyła się w dniach 3-6. stycznia br. Przekrój uczestniczących ras psów był duży, bo udział wzięły: 2 ogary polskie, gończy polski, 2 alpejskie gończe krótkonożne, płochacz niemiecki, posokowiec bawarski. Liczne polowania zbiorowe i indywidualne, które się odbywały w tych dniach w Borach Stobrawskich stwarzały okazję do oceny psów, której dokonali sędziowie pracy Kol. Józef Głowniak oraz Kol. Wojciech Galwas wraz z asystentami Kol. Piotrem Jabłońskim i Kol. Danielem Szóstką. Jednak okazji do sprawdzenia psów w tych dniach nie było za wiele ale i tak każdy spróbował swych sił na tropie. Dyplom udało się zdobyć tylko jednemu psu – ogarowi polskiemu, który doszedł rannego cielaka jelenia po przejściu na otoku dystansu ponad 2000 m.

Dzięki pracy pozostałych psów zostały znalezione: byk i łania jelenia, byk daniela, 2 dziki. Często psy sprawdzały tzw. „pudła” albo pracując kilka kilometrów na tropie potwierdzały, że ranny zwierz jest nie do dojścia. Jednak, zgodnie z regulaminem, prace  te nie były wystarczające do uzyskania dyplomu.

Brak niezdrowej rywalizacji wśród właścicieli psów stworzył przyjacielską atmosferę. Wymieniano się swoimi doświadczeniami a sędziowie chętnie podpowiadali jakich błędów należy unikać w układaniu psów tropiących. Wszyscy uczestnicy byli zadowoleni z takiego spotkania i liczą na zorganizowanie następnego. Komisja Kynologiczna przy ORŁ w Opolu  zaprasza chętnych do oceny psa w naturalnym łowisku. Zdobyty dyplom staje się zwieńczeniem szkolenia i pracy psa w łowisku, czego życzę każdemu menerowi.

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu. Tutaj>>
Tekst: Dariusz Hutka

Wróć do działu"Aktualności and Imprezy kynologiczne"