Święto Drzewa

2012-10-16

Tegoroczna, jubileuszowa 10-ta inauguracja Święta Drzewa gościła w Nadleśnictwie Opole. W obchody Święta Drzewa włączyło się także nasze Koło.

W dniu 16 października 10 tyś. drzew plus jedno wyjątkowe miały posadzić dzieci z PSP im. Książąt Opolskich w Opolu. Tym wyjątkowym drzewem miał być przepiękny, blisko 3 metrowy buk zwyczajny. Pozostałe drzewka, sadzonki sosny i dęby wyhodowane na szkółce kontenerowej w Nadleśnictwie Rudy planowano wysadzić na terenie Leśnictwa Suchy Bór. Zadaniem myśliwych było sprawowanie ogólnej opieki nad dziećmi, czynne włączenie się w akcję sadzenia, oraz zapewnienie oprawy sygnalistów myśliwskich. Niestety pogoda pokrzyżowała plany leśników, myśliwych i młodzieży. Od rana padał rzęsisty deszcz, a prognoza nie dawała nadziei na najmniejszą choćby poprawę sytuacji. Dlatego też zdecydowano o ograniczeniu części terenowej do posadzenia jedynie pamiątkowego buka, chowając pod jego korzeniami zalakowaną butelkę z pamiątkowym certyfikatem podpisanym przez Nadleśniczego Zdzisława Dzwonnika, Koordynatora Programu Święto Drzewa z Klubu Gaja i wszystkie uczestniczące w akcji dzieci. Po posadzeniu drzewa, które odbyło się przy dźwiękach myśliwskiej sygnałówki i pod obiektywami mediów, uczestników akcji przewieziono na teren strzelnicy myśliwskiej w Opolu – Grudzicach. Tutaj już pod dachem a nie w strugach deszczu młodzież mogła spokojnie porozmawiać z animatorami akcji Święto Drzewa z Klubu Gaja. Dzieci i pedagodzy złożyli też na ręce leśników deklarację, że drzewa zostaną wysadzone, gdy tylko pozwoli na to pogoda. Dzisiaj, gdy piszę ten materiał 10 tysięcy drzew już rośnie.
Z ramienia naszego koła w akcji udział brali: Koleżanka Gabriela Muc, oraz Koledzy Bosacki Andrzej, Klama Ernest, Paszko Adam, Piechaczek Ditmar, Polak Janusz i Tokarski Andrzej, a w mundurach leśników wystąpili również nasi członkowie: Koledzy Marek Bocianowski, Waldemar Jahn i Andrzej Rzeszutek.

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu. Tutaj>>
Można również zobaczyć relację na TVP Opole http://www.tvp.pl/opole/informacja/kurier-opolski-wydanie-wieczorne/wideo/16-pazdziernika-2012-r/ (strona kuriera czasami nie jest dostępna)
Tekst: Marek Bocianowski
Zdjęcia: archiwum N-ctwa Opole

Wróć do działu"Aktualności"