PSY GOŃCZE – kolejny sukces opolskiej kynologii

2015-05-18

W dniach 12-14 grudnia w Doupov w Czechach odbył się Międzynarodowy Konkurs Słowackich Kopovów(VII MS-SK). W konkursie brało udział 10 psów:  5 z Czech, 2 ze Słowacji, 1 z Węgier oraz 2 z Polski.

Polskę reprezentowały dwa kopovy:

-BUCHTO z Klanu Guinnessa (18 miesięczny pies) z przewodnikiem Wojciechem Głowackim,

-AFERA z Klanu Guinnessa (27 miesięczna suka) z przewodnikiem Michałem Koryzma.

Pracę psów oceniało 11 sędziów z Czech i Słowacji. W pierwszym dniu konkursu oceniana była praca psów w „zagrodzie”(ochota v obórce). Wyglądało to następująco – na powierzchni leśnej 3×3 metra ogrodzonej żerdziami znajdował się dzik, przewodnik około 200 metrów od zagrody na zboczu na polecenie sędziego zwalniał psa ze smyczy. Pies miał 2 minuty na znalezienie dzika, a przez kolejne 5 minut miał go głosić. Jeżeli spełnił powyższe warunki dostawał maksymalną ocenę 4.  W drugim dniu odbywało się już normalne polowanie – dwa pędzenia – duże mioty. Trzeci dzień – to też jedno pędzenie do południa, po czym nastąpił pokot, ogłoszenie wyników i zakończenie konkursu.

Kopovy pracowały w miotach z różnymi kolorami kamizelek i GPS-ami (możliwość podglądu przebytej trasy przez psa oraz intensywność głoszenia co było bardzo pomocne w ocenie). W czasie pędzeń sędziowie razem z podkładaczami poruszali się w „nagance” i będąc „w środku miotu” – na bieżąco oceniali pracę psów. Pracę sędziów dodatkowo wspomagali wszyscy myśliwi biorący udział w polowaniu, którzy byli zobligowani do przekazywania wszelkich informacji na temat pracy psów, którą obserwowali ze swoich stanowisk (informując jaki kolor kamizelki posiadał dany pies). Kopovy z Polski zaprezentowały się w tak doborowej stawce naprawdę dobrze o czym świadczą zdobyte punkty. BUCHTO, pomimo że zakończył konkurs po pierwszym dniu polowania (pocięty przez odyńca) uzyskał 132/148 pkt, była to jednak ocena tylko za jeden dzień polowania i ostatecznie nie uzyskał dyplomu, ponieważ nie mógł być oceniany przez cały konkurs.

Natomiast AFERA straciła na „dzień dobry” 10 pkt, otrzymując ocenę 2 z „zagrody”. W regulaminowym czasie odnalazła dzika w „zagrodzie”, przez kolejne 3,5 minuty głosiła go lecz nie widząc możliwości sforsowania ogrodzenia z żerdzi poszła głębiej w las wypracowywać kolejne dziki. Niestety oceniana była w tym dniu tylko praca na „zagrodzie”.

Ta konkurencja niczym nie przypomina pracy psa na zagrodzie dziczej na konkursach w Polsce, ponieważ pies nie ma możliwości bezpośredniego kontaktu z dzikiem.

Drugi i trzeci dzień konkursu, czyli polowanie bardzo pozytywnie zaliczyła AFERA, bo w łowisku nadrobiła straty z nawiązką – zyskując uznanie sędziów. Łącznie uzyskała 134/148 pkt, lokata 7/10, dyplom II st. i tytuł DIVIACIARA (bo nadawany przez sędziów za kompletną pracę preferującą dziki). W czasie drugiego i trzeciego dnia suka uzyskała najwyższe oceny z pośród wszystkich psów, bo tylko jedną 3, a reszta ocen to same 4 (maksymalne).

Tytuł Diviaciar po raz drugi otrzymał kopov z Polskiej hodowli – AFERA z Klanu Guinnessa, a dwa lata wcześniej GUINNESS Venator Magnus. Oba te psy są własnością Kazimierza i Michała Koryzma (hodowla „z Klanu Guinnessa).

Po raz kolejny kopovy z Polski (Opolszczyzny) godnie reprezentowały nasz kraj za granicą na prestiżowym konkursie.

Kopovom Zdar

Darek Hutka

Wróć do działu"Aktualności"