Koło Łowieckie „Dziczy Gaj” w Krapkowicach

Rok założenia: 1998

Założyciele: Piotr Biernacki, Bogdan Buczek, Marcin Felka, Jan Jasik, Edward Kaleta, Roland Kostyra, Wolfgang Kroll, Wacław Kucharski, Antoni Majer, Jozef Nadolski, Jacek Pokrzywnicki, Włodzimierz Pokrzywnicki, Zbigniew Pokrzywnicki, Bernard Segrodnik, Manfred Tomala, Jan Tunkel, Jerzy Wieczorek, Waldemar Wieczorek, Mirosław Wojciechowski.

Koło Łowieckie „Dziczy Gaj” w Krapkowicach powstało w sierpniu 1998 roku po podziale Koła Łowieckiego „Ostoja” w Krapkowicach. W ramach podziału przejęło obwód łowiecki nr 98 o powierzchni 3376 ha. Obwód łowiecki nr 99 natomiast, o powierzchni 6866 ha, przejęło po likwidacji obwodu wydzielonego Stadniny Koni Moszna. Tradycje koła sięgają 1947 roku i wiążą się z Kołem Łowieckim „Ostoja”. Z tego powodu daty 1947 i 1998 umieszczono na sztandarze koła, którego uroczyste wręczenie odbyło się w 2007 roku. Obecnie koło liczy 25 członków. są wśród nich myśliwi posiadający liczne odznaczenia łowieckie, jak np. nestorzy: inż. Jozef Nadolski, odznaczony Złomem, Medalem Św. Huberta oraz Złotym, Srebrnym i Brązowym Medalem Zasługi Łowieckiej, i dr n. wet. Włodzimierz Pokrzywnicki, odznaczony Złomem. Obaj byli długoletnimi członkami Zarządu Koła Łowieckiego „Ostoja”.

Koło dzierżawi dwa obwody łowieckie: obwód łowiecki nr 98 „Żużela” i obwód łowiecki nr 99 „Kórnica”. Lesistość obu obwodów koła, położonych pomiędzy rzekami, Odra od północy, Osobłoga od zachodu, Stradunia od wschodu i miastem Głogówek od południa, jest mała. Razem na ich terenie rośnie zaledwie ok. 800 ha lasu w niekorzystnej formie wąskiego pasa, w dodatku oddalonego znacznie od innych większych kompleksów leśnych i graniczącego z kilkoma wsiami. Obwody te sklasyfikowano jako bardzo słabe. Do tragicznej w skutkach zimy w 2005 roku znane jednak były z wysokiego pogłowia sarny i mocnych rogaczy. Obecnie populacja sarny jest sukcesywnie odbudowywana. Łowiska te znane są również z dobrych i pielęgnowanych stanów bażantów . Rokrocznie zasila się je 200 300 bażantami z hodowli zamkniętych. W 1999 roku przeprowadzono introdukcję danieli, które tworzą dziś jedyna zwarta populację tego gatunku w Borach Niemodlińskich. Ich pierwszy, niewielki odstrzał zaplanowano na rok gospodarczo łowiecki 2008/2009. W obwodach dzierżawionych przez koło bytują też jelenie i dziki, liczne jest pogłowie dzikich kaczek. Coraz częściej można spotkać borsuki. Po intensywnym odstrzale lisów zauważa się sukcesywny wzrost pogłowia zagrożonych gatunków zwierzyny, takich jak zające, kuropatwy, derkacze i przepiórki. Sporadycznie poluje się na jenoty, kuny, tchórzę, gęsi i grzywacze. W kilku stanowiskach na ciekach wodnych występują bobry. Każdej zimy gości na Odrze kilka orłów bielików i coraz więcej kormoranów. Nielicznie spotykane są wydry i piżmaki. Czasami widać zdziczałe nutrie. Zaobserwowano również kilka razy migrujące przez łowiska łosie. W czerwcu 2007 roku w miejscowości Ściborowice koło oddało do użytku sztuczna norę szkoleniowo-konkursówa wraz obiektem towarzyszącym – zadaszonym stanowiskiem sędziowskim. Jest to jedyny do tej pory tego typu obiekt w Okręgu Opolskim PZŁ.

Członkowie koła: Buczek Bogdan (łowczy), Marcin Felka, Jan Gach, (członek niemacierzysty), Andrzej Kipka (urlopowany), Roland Kostyra, Wolfgang Kroll Alojzy Obigło (skarbnik), Michał Obigło (prezes), Obigło Edyta, Jacek Pokrzywnicki (urlopowany), Jacek Piosek (członek niemacierzysty), Bernard Segrodnik (sekretarz), Marcin Stora, Tomasz Stora, Roman Tomanek, Dawid Tunkel, Jan Tunkel (wicełowczy), Andrzej Tunkel, Piotr Wąsiak, Jerzy Wieczorek, Marcin Wieczorek, Waldemar Wieczorek

Odeszli na wieczne łowy: Krzysztof Baron, Piotr Biernacki, Antoni Majer, Włodzimierz Pokrzywnicki, Zbigniew Pokrzywnicki.

<< wstecz