Nagonka na proboszcza z Głubczyc – nagonka na myśliwych

2015-11-30 

Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Głubczycach postanowił udekorować trofeami i innymi akcentami łowieckimi ołtarz, dla uczczenia święta naszego patrona, św. Huberta. Począwszy od 10 listopada br. inicjator wystawy (co warte podkreślenia – nie jest myśliwym) stał się przedmiotem zainteresowania Fundacji Viva! (Fundacja Międzynarodowy Ruch na rzecz Zwierząt Viva!) która za pośrednictwem mediów społecznościowych zaapelowała, by protestować przeciw wystawie. Do nagonki w dniu 13 listopada dołączyła Gazeta Wyborcza publikując artykuł redaktor Beaty Łabutin „Kontrowersyjna ekspozycja w kościele parafialnym. Trofea ubitych zwierząt”. W efekcie na adres parafii wpłynęło kilkaset e-maili. Nie zabrakło również telefonów. Obrońcy praw zwierząt nie szczędzili obraźliwych, nierzadko wzmocnionych pogróżkami, nacechowanych nienawiścią do myśliwych i ich sympatyków uwag. Liczna korespondencja trafiła również do Kurii Biskupiej w Opolu. Z internetu wylała się fala nienawiści adresowanej zarówno do duchownego i myśliwych ale o dziwo również do instytucji kościelnych i wiary chrześcijańskiej.

Ze względu na skandaliczną formę protestu zwolenników praw zwierząt, noszącą znamiona próby zaszczucia człowieka, tylko dlatego, iż w życiu publicznym nie podziela poprawności politycznej i nie odcina się od łowiectwa, apelujemy do wszystkich myśliwych i przyrodników, a także do wszystkich ludzi trzeźwo patrzących na świat: nie pozwólmy się zaszczuć fanatykom.

Udzielmy wsparcia zaszczutemu kapłanowi (jutro może to spotkać każdego, nauczyciela, leśnika, samorządowca – każdego kto nie podziela ekstremistycznych poglądów). Propozycja jest prosta: wysyłajcie na adres poczty elektronicznej lub pocztą tradycyjną słowa wsparcia i otuchy dla kapłana.

Adres poczty elektronicznej: parafia.glubczyce@diecezja.opole.pl

Adres poczty tradycyjnej:

Ks. proboszcz Michał Ślęczek

Parafia Rzymskokatolicka Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

ul. Jana Pawła II 7

48-100 Głubczyce

 

Poniżej treść przykładowego listu:

 

Szanowny Księże Proboszczu

 

Pragniemy wyrazić poparcie dla Księdza Proboszcza w dniu ciężkiej próby, dniu bezprzykładnego i całkowicie niezasłużonego ataku fanatyków inspirowanych przez Fundację Viva! i artykuł Pani Beaty Łabutin w Gazecie Wyborczej. Ataku nie tylko na wielowiekową tradycję reprezentowaną przez polskie łowiectwo, ale również ataku na przesłanie płynące z nauki świętego Franciszka z Asyżu, społeczną naukę Kościoła, i historię Świętego Huberta, świętego którego kult jest od wieków szczególnie silny na Opolszczyźnie.

Zdajemy sobie sprawę, iż ataku dopuszczają się ludzie mali, którzy pod płaszczykiem miłości do zwierząt, dopuszczają się krzywdzić człowieka. Wyrażamy jednak nadzieję, że zdecydowana większość tych ludzi, to ludzie zagubieni, ludzie bezwzględnie wykorzystywani przez cynicznych graczy, którzy w podgrzewaniu fobii przeciwko ludziom zestawianej z ubóstwieniem dla zwierząt, znaleźli sposób na posłuch i materialną pomyślność.

Jednocześnie wyrażamy nadzieję, że Ksiądz nie zaprzestanie głoszenia prawdy, nie ugnie się pod presją fanatyków, nie ulęknie się gróźb. Ten list to tylko kropla z morza poparcia, jaką dla księdza wyrażają nie tylko myśliwi, ale ogromna rzesza normalnych ludzi, którzy doskonale rozumieją odwieczne prawa rządzące relacją człowieka do zwierząt jako dzieła Stworzyciela. Rozumieją również konieczność wychowywania w tym duchu najmłodszych, tak aby nie stawały się narzędziami manipulatorów z pod znaku Viva! i tym podobnym.

 

Z wyrazami szacunku

Wróć do działu"Aktualności"