Aktualności

Kurs gry na rogu myśliwskim

2018-02-11

Komisja Etyki, Tradycji, Zwyczajów Propagowania Łowiectwa przy ORŁ w Opolu informuje, że od dnia 6 kwietnia 2018 r. rusza kolejna edycja kursu gry na rogu myśliwskim.
czytaj dalej »

Zimowy numer kwartalnika „Z KNIEJI” w sprzedaży

2018-02-05

Ukazał się dwudziesty drugi (czyli 4 z bieżącego roku) numer naszego lokalnego Opolskiego Kwartalnika Łowieckiego „Z KNIEI”. Zachęcamy do lektury, ale także do prenumeraty (tylko tą drogą zagwarantujecie sobie dostęp do kompletu numerów). W numerze między innymi relacja z Opolskich Hubertowin 2017, najświeższe informacje o Afrykańskim pomorze świń i o zmianach w Ministerstwie Środowiska
Strona czasopisma >>>

Pamiętaj o opłaceniu składek

2017-12-29

Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Opolu przypomina o konieczności opłacenia składek członkowskich do PZŁ. Dla przypomnienia podajemy ich wysokość.

czytaj dalej »

Informacja dla osób zdających egzamin na uprawnienia selekcjonerskie

2017-11-20

Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Opolu podaje informacje o podziale na grupy w dniu 23.11.2017r.
czytaj dalej »

Informacja dla osób zdających egzamin na uprawnienia podstawowe

2017-11-14

Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Opolu podaje informacje o podziale na grupy w dniu 20.11.2017r.
czytaj dalej »

Terminy jesiennej sesji egzaminacyjnej

2017-11-02
Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Opolu podaje informacje o terminach jesiennej sesji egzaminacyjnej (egzaminy do uzyskania uprawnień podstawowych do wykonywania polowania i uprawnień selekcjonerskich).
czytaj dalej »

Wspomnienie ś.p. Kol. Jana Kierznowskiego

2017-10-24

W dniu 16 października 2017 r. do Krainy Wiecznych Łowów odszedł śp. Kol. Jan KIERZNOWSKI. Tym samym Polski Związek Łowiecki i polska kynologia poniosły niepowetowaną stratę. Zapraszamy do zapoznania się ze wspomnieniem o Kol. Janie Kierznowskim.

czytaj dalej »

Kolejny numer kwartalnika „Z KNIEJI” w sprzedaży

2017-10- 26

Ukazał się dwudziesty pierwszy (albo jak ktoś woli 3 z bieżącego roku) numer naszego lokalnego Opolskiego Kwartalnika Łowieckiego „Z KNIEI”. Zachęcamy do lektury, ale także do prenumeraty (tylko tą drogą zagwarantujecie sobie dostęp do kompletu numerów). W numerze między innymi relacja z uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod „Centrum Edukacji i Szkolenia Opolskich Kół Łowieckich” czyli nową siedzibę ZO PZŁ w Opolu, cenne porady dla lisiarzy, oraz najnowsze informacje o ASF i wiele innych ciekawych materiałów.

Strona czasopisma >>>

Ostatnie pożegnanie Kol. Kierznowskiego

2017-10-20

ZO PZŁ w Opolu z przykrością informuje, iż w dniu 16 października 2017 r. do Krainy Wiecznych Łowów odszedł śp. Kol. Jan KIERZNOWSKI – długoletni członek WRŁ i ORŁ w Opolu, długoletni Prezes KŁ Ponowa w Kędzierzynie Koźlu, Przewodniczący i członek Komisji Kynologicznej przy ORŁ w Opolu, Przewodniczący Klubu Posokowca, Honorowy Przewodniczący Klubu Posokowca, Międzynarodowy Sędzia Kynologiczny. Kynolog, przewodnik, hodowca i wielki miłośnik posokowców. Dla szerokiej braci kynologicznej wspaniały nauczyciel, mentor i przyjaciel.
Niech Mu Knieja wiecznie szumi.
Cześć Jego pamięci !
Uroczystości pogrzebowe odbędą się w dniu 20 października 2017 r. (piątek) o godz. 11:00 w kościele w miejscowości Komorno (gm. Reńska Wieś).

Apel organizatorów XI Memoriału im. Ks. Benedykta Gierszewskiego

2017-10-14

W związku z organizacją w dniach 02-06 listopada b.r., XI Memoriału im. Ks. Benedykta Gierszewskiego, czyli oceny pracy posokowców na naturalnych postrzałkach, zwracamy się z prośbą o zorganizowanie polowań zbiorowych i zintensyfikowanie polowań indywidualnych w dniach 2 – 5 listopada.

czytaj dalej »

Remont zagrody dziczej

2017-09-18
Komisja Kynologiczna informuje, iż z uwagi na remont zagrody dziczej w Opolu – Grudzicach nie ma możliwości szkolenia psów do odwołania. Za utrudnienia przepraszamy.

Oświadczenie Ministra Środowiska Prof. Jana Szyszk w sprawie ASF

2017-09-01

Minister Środowiska Prof. Jan Szyszko wydał oświadczenie poruszające wiele istotnych zagadnień związanych z Afrykańskim Pomorem Świń, roli dzików w jego rozpowszechnianiu, oraz roli myśliwych w redukcji ich populacji. Zachęcamy do zapoznania się z treścią oświadczenia.

Zawody strzeleckie „Puchar Opolszczyzny”

2017-08-26

W dniu 26 sierpnia 2017 r. rozegrano na strzelnicy ZO PZŁ w Opolu – Grudzicach Puchar Opolszczyzny. Zapraszamy do zapoznania się z wynikami zawodów.

Nowe regulacje prawne – uzupełnienie

2017-08-14
We wpisie z dnia 4 sierpnia br. informowaliśmy Koleżanki i Kolegów o nowych aktach prawnych w obrębie łowiectwa, które ukazały się na przełomie miesiąca lipca i sierpnia. Istotnym dopełnieniem Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 31 lipca 2017 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania (dopuszczenie celowników noktowizyjnych i termowizyjnych na obszarach objętych restrykcjami związanymi z obecnością wirusa ASF) jest DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI z dnia 9 października 2014 r. w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich i uchylająca decyzję wykonawczą 2014/178/UE, precyzyjnie określająca między innymi obszarach objętych restrykcjami związanymi z obecnością wirusa ASF. Z powyższego wynika jednoznacznie, iż na Opolszczyźnie użycie takich celowników stanowi naruszenie prawa. Zarząd Okręgowy PZŁ w Opolu zaleca wszystkim myśliwym zapoznanie się z w/w decyzją wykonawczą.

”Żywność darem dla życia i zdrowia – w świetle zagrożeń od GMO” – zaproszenie na targi

2017-08-08

Zarząd Okręgowy PZŁ w Opolu informuje, iż 9 września na Placu Defilad (od strony ul. Marszałkowskiej) pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie odbędą się event targowy towarzyszący konferencji naukowej pt. „Żywność darem dla życia i zdrowia – w świetle zagrożeń od GMO”. Targi będą trwały w godz. 11.00÷18.00. WSTĘP WOLNY. Zachęcamy zarówno do osobistego udział, jak i zaproszenia przyjaciół i znajomych do tej wielkiej akcji promującej dziczyznę.
czytaj dalej »

Uwaga – nowe regulacje prawne

2017-08-04

Zarząd Okręgowy PZŁ w Opolu informuje, iż w na przełomie miesiąca lipca i sierpnia ukazały się cztery nowe akty prawne w obrębie łowiectwa. Są to Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 1 sierpnia 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia okresów polowań na zwierzęta łowne, Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 1 sierpnia 2017 r zmieniające rozporządzenie w sprawie rocznych planów łowieckich i wieloletnich łowieckich planów hodowlanych, Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 31 lipca 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania i Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 31 lipca 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustalenia listy gatunków zwierząt łownych. Zarząd Okręgowy PZŁ w Opolu zaleca wszystkim myśliwym zapoznanie się z w/w aktami prawnymi.

Jesienna sesja szkoleniowa

2017-08-02

Zarząd Okręgowy PZŁ w Opolu organizuje jesienną sesję szkoleniową dla osób zainteresowanych przystąpieniem do egzaminu na uprawnienia podstawowe do wykonywania polowania, oraz myśliwych chętnych do przystąpienia do egzaminu na uprawnienia selekcjonerskie.
czytaj dalej »

Akcja „DARZ BÓR – DASZ KREW”

2017-08-01
Od 26 lipca do końca sierpnia br. trwa ogólnopolska zbiórka krwi organizowana z inicjatywy Polskiego Związku Łowieckiego przy współpracy wszystkich 21 Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Jeśli chcesz przyłączyć się do akcji, podczas oddania krwi bądź jej składników, podaj hasło: „DARZ BÓR – DASZ KREW”. Umożliwi to identyfikację krwi oddanej przez myśliwych i umożliwi podsumowanie akcji.
czytaj dalej »

Międzynarodowy Konkurs Tropowców i Posokowców w Zielonej Górze

2017-07-21
Komisja Kynologiczna informuje, że Zarząd Okręgowy PZŁ Zielona Góra organizuje w dniu 26 sierpnia 2017 Międzynarodowy Konkurs Tropowców i Posokowców.

Zakaz noszenia broni

2015-07-10

Jak informuje Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego za Wydziałem Postępowań Administracyjnych Komendy Stołecznej Policji (pismo PA- /M/1210/17 z dnia 30.06.2017r.)  ukazało się Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 czerwca 2017 r. w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu noszenia broni i przemieszczania jej w stanie rozładowanym.
czytaj dalej »

Szakal złocisty – nowe zagrożenie naszych łowisk

2015-07-05

W związku z doniesieniami o pojawianiu się w naszym kraju osobników szakala złocistego, Ministerstwo Środowiska zaleciło Polskiemu Związkowi Łowieckiemu i Lasom Państwowym raportowanie wszelkich przypadków zarejestrowania tego gatunku (zdjęcia z fotopułapek, obserwacje, znalezione martwe osobniki). W załączeniu przedmiotowe pismo DL-III.670.19.2017.JC Ministerstwa Środowiska
i pismo DL-III.670.19.2017.JC Zarządu Głównego PZŁ.

Wiosenny numer kwartalnika „Z KNIEJI” w sprzedaży

2015-07-07

Ukazał się dwudziesty numer naszego lokalnego Opolskiego Kwartalnika Łowieckiego „Z KNIEI”. W numerze między innymi: wypowiedz Dyrektora RDLP Katowice o łowiectwie, relacja z 60-lecia Zespołu Szkół w Tułowicach, nowe granice rejonów hodowlanych i kategoryzacja obwodów po nowemu, czyli odpowiedź na pytanie dlaczego zapłacimy drożej za dzierżawę obwodów. Zachęcamy do lektury, ale także do prenumeraty (tylko tą drogą zagwarantujecie sobie dostęp do kompletu numerów).

Strona czasopisma >>>

Przerwa w pracy strzelnicy

2017-07-17÷19
Zarząd Okręgowy PZŁ w Opolu i Komisja Strzelecka przy ORŁ w Opolu informuje iż Strzelnica myśliwska i pistoletowa ZO PZŁ w Opolu Grudzicach w dniach 17,18 i 19 lipca 2017 r. (poniedziałek, wtorek i środa) z przyczyn technicznych oraz organizacyjnych będzie NIECZYNNA. Za utrudnienia przepraszamy.

Informacja dla kandydatów do PZŁ którzy zaliczyli egzamin w sesji WIOSENNEJ 2017 r.

2017-06-09

Procedurę przyjęcia do PZŁ rozpoczynamy najwcześniej od 19 czerwca 2017 r. (poniedziałek) z zachowaniem n/w warunków zgodnie z zapisami zawartymi w Statucie PZŁ.

czytaj dalej »

Podział kandydatów na grupy w trakcie egzaminu w dniu 12.06.br

2017-06-07
Zarząd Okręgowy PZŁ w Opolu podaje listę kandydatów do egzaminu na uprawnienia selekcjonerskie z podziałem na grupy i przypisane im godziny przystąpienia do egzaminu w dniu 12 czerwca br.

Podział kandydatów na grupy w trakcie egzaminu w dniu 5.06.br

2017-06-05
Zarząd Okręgowy PZŁ w Opolu podaje listę kandydatów do egzaminu na uprawnienia podstawowe do wykonywania polowania z podziałem na grupy i przypisane im godziny przystąpienia do egzaminu w dniu 5 czerwca br.

UWAGA: Regionalny Konkurs Pracy Dzikarzy odwołany

2017-05-21


Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Opolu w uzgodnieniu z Komisją Kynologiczną przy ORŁ w Opolu informuje, iż z uwagi na niską frekwencję zgłoszonych psów na przedmiotowy Regionalny Konkurs Pracy Dzikarzy mający odbyć się w dniu 27 maja 2017 r. (sobota) zostaje ODWOŁANY. Proszę nie dokonywać wpłat, a wpłaty które zostały już dokonane zostaną zwrócone na zwrotne konta bankowe zainteresowanych. Jednocześnie zapraszamy Koleżanki i Kolegów na kolejne zaplanowane imprezy kynologiczne na terenie Okręgu PZŁ OPOLE zgodnie z terminarzem na 2017 rok.

Terminy wiosennej sesji egzaminacyjnej

2017-05-19
Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Opolu podaje informacje o terminach wiosennej sesji egzaminacyjnej (egzaminy do uzyskania uprawnień podstawowych do wykonywania polowania i uprawnień selekcjonerskich, oraz do uzyskania podstawowych / selekcjonerskich uprawnień do wykonywania polowania na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej przez obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej).

czytaj dalej »

Elektroniczne książki zgłoszeń – wygodne ale czy legalne?

2017-05-11

Coraz częściej koła łowieckie decydują się na prowadzenie elektronicznej książki ewidencji pobytu myśliwych na polowaniu. Korzyści płynące z tej formy prowadzenia zapisów przysłaniają nam aspekt wątpliwej legalności tego rozwiązania i mogą stać się przyczyną poważnych kłopotów nie tylko dla zarządu koła, ale i wszystkich korzystających.
czytaj dalej »

„Oceny zakończone – przeżyjmy to raz jeszcze”

2017-04-15

Od 3 do 12 kwietnia odbywały się w Opolskim Okręgu PZŁ oceny prawidłowości odstrzału samców zwierzyny płowej – byków jelenia i daniela. Ocena odbywała się w sumie w osobnych terminach i miejscach w całym okręgu, tak aby każdy znalazł dla siebie dogodne miejsce i czas. Nasi fotoreporterzy byli w trzech miejscach, w siedzibach Nadleśnictw Prudnik (5 kwietnia) Prószków (6 kwietnia) i Opole (12 kwietnia). Jak co roku oceniano wiele byków ciekawych, mocnych, w ogromnej większości prawidłowo odstrzelonych. Na podsumowania przyjdzie jeszcze czas (poczekamy na wyniki wyceny, która odbędzie się 10 maja). Na razie przeżyjmy to raz jeszcze, zapraszam do obejrzenia fotoreportażu.
Darz Bór
Marek Bocianowski
Przewodniczący Komisji Oceny i Wyceny Trofeów Łowieckich przy ORŁ w Opolu

„Nacjonalizacja łowiectwa” – to warto przeczytać

2017-04-05

W kwietniowym (4/2017) numerze Łowca Polskiego ukazał się artykuł pióra Bogdana Bronowskiego pod wielce wymownym tytułem „Nacjonalizacja łowiectwa”. Warto przeczytać o nowym pomyśle na łowiectwie i jego głównym pomysłodawcy.

Wyniki Międzynarodowego Konkursu dla gończych słowackich Kopov

2017-04-01

Komisja kynologiczna ORŁ w Opolu podaje wyniki Międzynarodowego Konkursu Dzikarzy dla gończych słowackich Kopov
Startowało 21 psów, konkurs z dyplomem ukończyło 11 psów.

czytaj dalej »

Puchar „CLEVER CUP” przeniesiony

2017-03-31

Zarząd Okręgowy PZŁ w Opolu informuje, iż zaplanowane pierwotnie na 9 kwietnia zawody, pierwotnie planowane do rozgrania na strzelnicy Polskiego Związku Łowieckiego w Opolu Grudzicach, decyzją organizatora zostały przeniesione do OSR STRZELNICA w Kochcicach koło Lublińca na terenie ZO PZŁ CZĘSTOCHOWA.

Utrudnienia w korzystaniu ze strzelnicy ZO PZŁ w Opolu

2017-03-27

Zarząd Okręgowy PZŁ w Opolu, informuje, że w związku z modernizacją kulochwytów na osiach kulowych i wymianą ogrodzenia, wystąpią okresowe utrudnienia w korzystaniu z obiektu. W dni robocze strzelnica będzie czynna od godz. 16:00. W soboty i niedziele strzelnica będzie czynna w normalnych godzinach. Utrudnienia przewiduje się do połowy kwietnia br.

Pomóżmy naszemu Koledze !

2017-03-21

Zarząd Okręgowy PZŁ w Opolu apeluje o pomoc dla Mateusza Oborskiego, myśliwego i leśnika, absolwenta Technikum Leśnego w Tułowicach w roku szkolnym 2012/2013, sygnalisty myśliwskiego, kierownika zespołu SILVARUM z Zespołu SILVARUM, strażaka OSP w Łosiowie. Dzisiaj to już przeszłość: Mateusz uległ poważnemu wypadkowi i obecnie znajduje się w stanie śpiączki. Jego leczenie wymaga znacznych nakładów finansowych.

Przekażmy 1% podatku na rzecz Fundacji ŚWIATŁO z dopiskiem „Mateusz Oborski”.
FUNDACJA ŚWIATŁO
KRS 0000183283
PKO S.A. O1/Toruń
34 1240 4009 1111 0000 4490 9943

Nie pozostawaj obojętny, pomóż Koledze Mateuszowi !

Puchar Otwarcia Śród Strzeleckich

2017-03-19
W dniu 19 marca br. Na Strzelnicy ZO PZŁ w Opolu rozegrano Puchar Otwarcia Śród Strzeleckich. Zapraszamy do zapoznania się z wynikami zawodów.

Ciekawe oferty handlowe dla kół łowieckich

2017-03-06
Zarząd Okręgowy PZŁ w Opolu pragnie podzielić się z Koleżankami i Kolegami dwoma propozycjami handlowymi które mogą zainteresować koła łowieckie. Pierwsza oferta dotyczy innowacyjnej maszyny do naprawy łąk i innych upraw zbuchtowanych przez dzik Buchter, druga oferta opisuje sznury hukowe które mogą okazać się ciekawą propozycją przydatną przy ochronie pól uprawnych, nie tylko przed szkodami od zwierzyny łownej. Kupić, nie kupić, wiedzieć warto.

PETYCJA W OBRONIE ŁOWIECTWA I POLSKIEGO MODELU ŁOWIECTWA

2017-02-25

Koleżanki i Koledzy! ZO PZŁ w Opolu apeluje o włączenie się w akcję zbierania podpisów pod petycją w obronie łowiectwa i polskiego modelu łowiectwa. W zamierzeniu inicjatorów petycja będzie adresowana do Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, Premier Rzeczypospolitej Polskiej, Prezes „Prawa i Sprawiedliwości”.

czytaj dalej »

Poparcie dla grudniowej nowelizacji Ustawy o Ochronie Przyrody

2017-02-25

Koleżanki i Koledzy! ZO PZŁ w Opolu Zarząd Okręgowy PZŁ w Opolu w imieniu Pana prof. Jana SZYSZKI – Ministra Środowiska, który był organem wnioskującym o dokonanie zmian i nowelizacji zapisów dotyczących ochrony terenów zieleni i zadrzewień w zakresie wycinki drzew i krzewów w Ustawie o Ochronie Przyrody, zwraca się z prośbą do myśliwych i leśników o wyrażenie swojego poparcia dla przyjętych przez Sejm i Senat RP zmian.

czytaj dalej »

Otwarcie sezonu strzeleckiego

2017-02-25

ZO PZŁ w Opolu informuje iż strzelnica myśliwska i pistoletowa ZO PZŁ w Opolu będzie czynna od 15 marca 2017 r. ( środa ).
Godziny otwarcia:
Poniedziałek / Wtorek / Środa / Czwartek / Piątek / Sobota / Niedziela od godz. 10:00 ÷ 18:00.

O wszelkie dodatkowe informacje oraz uzgodnienia należy zgłaszać się do Gospodarza strzelnicy, Kol. Dariusza NIKISZ (tel. mob. 785 925 795) lub do ZO PZŁ w Opolu (tel. 77 453 84 56 / 57).

Komunikat Nr 2-2017 ZO PZŁ w Opolu.

2017-02-24

Koleżanki i Koledzy! ZO PZŁ w Opolu działając na podstawie § 133 Statutu Zrzeszenia PZŁ, w dniu 24 lutego stycznia br. rozesłał do zarządów kół łowieckich Komunikat Nr 2/2017 z 23 lutego 2017 r. wraz z siedemnastoma załącznikami. Całość materiałów jest dostępna w naszym serwisie w lokalizacji AKTUALNOŚCI / KOMUNIKATY ZO / BIEŻĄCY. Jednocześnie przypominamy, iż w lokalizacji AKTUALNOŚCI / KOMUNIKATY ZO / ARCHIWALNE dostępne są wszystkie archiwalne komunikaty ZO PZŁ w Opolu od 2012 roku.

II tura kursu na uprawnienia podstawowe do wykonywania polowania

2017-02-24

W związku dużym zainteresowaniem i dokonanymi zapisami Zarząd Okręgowy PZŁ w Opolu w dniach od 5 do 18 maja br. organizuje wiosenną sesję szkoleniową dla chętnych do przystąpienia do egzaminu na uprawnienia podstawowe do wykonywania polowania – II tura.
czytaj dalej »

Artykuł godny polecenia, godny uwagi

2017-02-09
W czwartkowej Rzeczypospolitej (z 9 lutego br.) ukazał się ciekawy i godny polecenia artykuł pod dużo mówiącym tytułem „Gospodarka Łowiecka w Polsce” Zapraszamy do lektury cześć pierwsza / część druga.

Informacja przewodniczącego Komisji Kynologicznej

2017-01-23
Koleżanki i Koledzy!
Komisja Kynologiczna w roku 2017 będzie organizowała warsztaty szkoleniowe dla dzikarzy, wyżłów, tropowców i posokowców.

czytaj dalej »

Przypominamy o zmianie okresu polowań na lochy

2017-01-13
ZO PZŁ w Opolu przypomina, iż zgodnie zapisami Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 17 grudnia 2014 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia okresów polowań na zwierzęta łowne z dniem 1 stycznia 2017 roku przestały obowiązywać wprowadzone na okres dwóch lat (2015 i 2016) terminy polowań na dziki lochy. Innymi słowy w bieżącym sezonie na dziki lochy polujemy do 15 stycznia, a nie jak w dwóch poprzednich latach do 15 lutego. Ponowny odstrzał loch rozpoczniemy od 15 sierpnia, a nie jak w roku poprzednim od 15 maja.

Ptasia grypa – wytyczne do polowania na ptactwo

2016-12-30
ZO PZŁ w Opolu informuje, iż ukazały się Wytyczne Głównego Lekarza Weterynarii dotyczące postępowania podczas polowań na ptactwo łowne, w związku z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N8 u dzikich ptaków w Polsce, które informują jak zachowywać się w kontakcie z dzikimi ptakami, tak aby minimalizować potencjalne szkody jakie może spowodować wystąpienie wysoce zjadliwej grypy ptaków wywołanej wirusem grypy A podtypu H5 i H7. Apelujemy o zapoznanie się z treścią wytycznych i ścisłe stosowanie się do nich.

Ptasia grypa – Rozporządzenie MRiRW

2016-12-30
ZO PZŁ w Opolu informuje, iż ukazało się Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2016 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków, w którym wprowadza się szereg nakazów i zakazów, w tym adresowanych do myśliwych, a mających na celu zminimalizowanie szkód jakie może spowodować wystąpienie wysoce zjadliwej grypy ptaków wywołanej wirusem grypy A podtypu H5 i H7. Apelujemy o zapoznanie się z treścią rozporządzenia i ścisłe stosowanie się do wprowadzonych nim nakazów i zakazów.

Zasady szacowania szkód w roku 2017

2016-12-30
ZO PZŁ w Opolu informuje, iż zgodnie zapisami art. 23 Ustawy z dnia 2 grudnia 2016 r. o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2017, przepisy o szacowaniu szkód przez wojewodę wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2018 roku. Do tego czasu obowiązują przepisy, na podstawie których szacowaliśmy szkody dotychczas.

Next »