”Żywność darem dla życia i zdrowia – w świetle zagrożeń od GMO” – zaproszenie na targi

2017-08-08

Zarząd Okręgowy PZŁ w Opolu informuje, iż 9 września na Placu Defilad (od strony ul. Marszałkowskiej) pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie odbędą się event targowy towarzyszący konferencji naukowej pt. „Żywność darem dla życia i zdrowia – w świetle zagrożeń od GMO”. Targi będą trwały w godz. 11.00÷18.00. WSTĘP WOLNY. Zachęcamy zarówno do osobistego udział, jak i zaproszenia przyjaciół i znajomych do tej wielkiej akcji promującej dziczyznę.

Jest nam niezmiernie miło, zaprosić Państwa do udziału w evencie targowym towarzyszącym konferencji naukowej pt. „Żywność darem dla życia i zdrowia – w świetle zagrożeń od GMO”, która odbędzie się w dniu 9 września na Placu Defilad (od strony ul. Marszałkowskiej) pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie. Targi będą trwały w godz. 11-18.00. WSTĘP WOLNY.
Dziczyzna jest produktem niezwykle zdrowym, a jej walory smakowe są nie do przecenienia dlatego Ministerstwo Środowiska przy współudziale Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, a także Polskiego Związku Łowieckiego, Lasów Państwowych, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, NSZZ RI „Solidarność” oraz Instytutu im. Jana Pawła II „Pamięć i Tożsamość”, organizują konferencję, na której poruszane będą tematy związane ze zdrowym odżywianiem w kontekście zagrożeń ze strony GMO, ze szczególnym uwzględnieniem roli dziczyzny oraz produktów runa leśnego jako tych pochodzących ze środowiska naturalnego. Konferencji towarzyszyć będzie event promujący spożywanie produktów pochodzących z polskich lasów – wszystkie przybyłe osoby, będą mogły degustować potrawy i wyroby z dziczyzny, a także je zakupić. Podczas Targów na scenie będą odbywały się prelekcje tematyczne oraz pokazy gotowania. Będzie to doskonałe miejsce, żeby zapoznać się z ofertą najlepszych firm zajmujących się przerobem dziczyzny oraz darami runa leśnego.
Podczas eventu na scenie będzie poruszane wiele interesujących tematów między innymi:
- Dziczyzna na surowo (jakie walory ma dziczyzna przygotowywana na surowo, jak ją prawidłowo przygotować – pokaz z degustacją)
- Sekrety miodu (powstawanie miodu i jego skład, wpływ na organizm człowieka, jak rozpoznać zafałszowania w miodzie i nauczyć się czytać etykiety na słoikach)
- Grillowanie i wędzenie – fakty i mity (jakie procesy zachodzą podczas grillowania i wędzenia, wędzenie „na zimno” czy „na gorąco” – wady i zalety, jak wybrać ze sklepowej półki najlepsze produkty wędzone)
- Konserwowanie żywności – fakty i mity (najczęściej występujące metody utrwalania i konserwowania żywności oraz ich wpływ na jakość i wartość żywieniową produktów)
- Jak bezpiecznie przechowywać żywność?
- Przyprawy – dla smaku i zdrowia
- Kiełbasa z dziczyzny – tajemnica idealnego smaku
i wiele innych.
Ogromną atrakcją będzie Teatr Kulinarny, który przez cały dzień będzie przygotowywał gulasz z dziczyzny, aby nakarmić 2 000 osób, które przybędą pod Pałac Kultury i Nauki.
W tym samym czasie na scenie Jakub Wolski uczestnik Hell’s Kitchen przygotuje wielkie i pyszne Wild Burgery – które kilku śmiałków będzie musiało zjeść na czas!
Przyjdź i zobacz, czeka na Ciebie wiele atrakcji!

Wróć do działu"Aktualności"